Model Role Details

Kamal Hanna Bathish

Sector : Public Figures, Public Figures

Personal Info

  • Country of residence: Palestine
  • Gender: Male
  • Born in: 1931
  • Age: 91
  • Curriculum vitae :

Information

12/26/1931: Born in Haifa
10/03/1943: entered the Latin Patriarchate Seminary in Beit Jala.
06/29/1955: Ordained Priest in the Salesian Church of Jesus Adolescent, Nazareth
07/01/1955: Pastoral service in seven Latin Patriarchate parishes
07/01/1962: Pastoral service in two parishes in Rome while studying for a Licentiate degree
08/07/1964: Obtained Licentiate in Social Sciences
20/08/1964- 1995: Assistant in the Chancellery of the Latin Patriarchate of Jerusalem, appointed Member of the Court of First Instance
10/08/1965: Chancellor of the Diocese
06/29/1988: Appointed Vicar General of the Diocese.
07/03/1993: Episcopal ordination at the Holy Sepulcher with Bishop Giacinto-Boulos Marcuzzo; appointed Auxiliary Bishop and Diocesan Vicar General
06/01/1995: President of the “Jerusalem Committee for the Great Jubilee” and Member of the “Central Committee for the Great Jubilee” in Rome.
12/15/2006: Presented retirement letter to the Holy Father, having reached the age limit
07/09/2007: Pope Benedict XVI accepts the letter of retirement
06/29/2015: Celebrated Diamond jubilee – 60 years of Priesthood

 

source

Achievements and Awards

  • Marital status :
  • City :
  • Status :
  • Years in active : From To